Categories: Gündem

Facebook’tan aşı karşıtı kampanyaya engel

Facebook, koronavirüs aşılarıyla ilgili yanlış bilgilerin yayılmasını engellemek amacıyla bir uluslararası kampanyayı sonlandırdığını açıkladı. Kampanyaya dahil olan yüzlerce hesap silindi. Şirketin Salı günü yaptığı açıklamada, bir Rus reklam şirketinin farklı platformlarda aşılarla ilgili yalan haberleri yaymaya çalıştığı ve konunun Almanya ve Fransa’daki internet fenomenleri tarafından tespit edilmesi ve tehlikeye dikkat çekilmesiyle ortaya çıktığı belirtildi.

Facebook, Rus şirket Fazze’nin kampanyanın arkasında olduğunu ve şirketin “yanlış bilgi yıkama tesisi” gibi çalıştığını belirtti. Rus şirketin amacının ise takipçisi fazla olan güvenilir insanları kullanarak internette yanlış bilgileri yaymak olduğu belirtildi. Fazze ağının çeşitli ülkelerde sosyal medya fenomenleriyle işbirliği yaptığı ve onlara yanıltıcı içeriği yeniden paylaşmaları için para ödendiği de iddia edildi.

Deutsche Welle Türkçe’de yer alan habere göre özellikle Hindistan, Latin Amerika ve ABD’yi hedef alan kampanyanın, onay aşamasında olan aşılara olan güveni toplumda sarsmak için çalıştığı ifade edildi. Şirketin, sosyal medya fenomenleri aracılığıyla veya sahte hesapları kullanarak BioNTech/Pfizer ve AstraZeneca aşılarını kötülemeye çalıştığı ifade edildi.

AstraZeneca aşısı olanların şempanzeye dönüşeceğine dair iddialar şirketin yaydığı yalan haberler arasında bulunuyor. Facebook’un yaptığı açıklamada, söz konusu Rus reklam şirketiyle bağlantısı tespit edilen yüzlerce hesabın kapatıldığı açıklandı. 65 Facebook hesabının ve 243 İnstagram hesabın Fazze şirketiyle bağlantılı olduğu tespit edildi. Facebook, ağın hesaplarını kapatmanın yanı sıra Fazze’yi bütün platformlarından engelledi. Şirketin paylaşımlarının sosyal medyada çok fazla etkileşim almadığı belirtildi. Facebook Güvenlik Politikaları Yöneticisi Nathaniel Gleicher ağa ilişin “Çok fazla kişiye ulaşmamış olsa da ayrıntılı bir şekilde hazırlanmış bir düzenek” ifadelerini kullandı.

Rusya’nın kendi ürettiği Covid-19 aşısı Sputnik V’nin reklamını yurt dışında aktif olarak yapması, uzmanlar tarafından “jeopolitik kredi toplamak amaçlı” olarak yorumlanıyor. Facebook temsilcileri ise aşıları kötüleme kampanyasının arkasındaki olası motivasyon üzerine spekülasyonları paylaşmadı. Sosyal medya şirketlerinin sahte hesapları tespit etmede ve kapatmada yeteneklerinin geliştiği ancak yanlış bilgilendirme kampanyalarına da aynı oranda dikkat edilmesi gerektiğinin altı çizildi.

Fransız Youtuber Leo Grasset, Fazze’nin kendisiyle iletişime geçtiğini ve yaklaşık 60 saniyelik bir videoyu İnstagram, TikTok ve YouTube hesaplarından paylaşmasını istediğini belirtti. Paylaşılması istenen videonun BioNTech/Pfizer aşısından sonra gerçekleşen ölümler ile ilgili olduğunu belirten fenomen, “Çok fazla tehlike işareti vardı. Yapmamaya karar verdim” dedi.

Güvenilir Haber

Share
Published by
Güvenilir Haber

Recent Posts

Heyelan sonrası yapılmıştı! Selden sonra yıkılıyor

Kentte, 11 Ağustos’ta, 24 saatte metrekareye düşen 240 kilogram yağışın ardından sel ve heyelanlar meydana…

2 ay ago

İzmir’de ormanlık alanda yangın

Yangın, saat 18.00 sıralarında ilçeye bağlı Ovacık Mahallesi mevkiinde henüz belirlenemeyen sebepten meydana geldi. Yangın…

2 ay ago

Kılıçdaroğlu: Afetlere karşı hazır olmak devletin asli görevlerindendir

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, 17 Ağustos 1999 yılında meydana gelen büyük Marmara Depremi’nin yıl dönümünde…

2 ay ago

CHP’li vekil ortaya çıkardı… AKP’li başkan ikinci maaşa veda etti

CHP Zonguldak Milletvekili Deniz Yavuzyılmaz, 13 Mayıs’ta AKP’li Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Hilmi Güler’in aynı…

2 ay ago

Meteoroloji’den uyarı: Yerel yağışlara dikkat

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan son değerlendirmelere göre, yurdun kuzeydoğu kesimleri ile Doğu Akdeniz'in parçalı…

2 ay ago

Son dakika! Beşiktaştan Kaan Ayhana transfer teklifi

Kaan Ayhan Sassuolo’ya veda etmeye hazırlanıyor. Milli futbolcu, geçen sezon başında transfer olduğu İtalyan ekibinden…

2 ay ago

This website uses cookies.