Categories: GündemHayat

Sağlık emekçileri şiddetin cezasının arttırılmasını istiyor.

SES Eskişehir Şube Başkanı Birtürk Özkavak, yaptığı açıklama ile sağlık çalışanlarına uygulanan şiddete tepki göstererek, şiddet uygulayanlara verilen cezaların da ertelenmemesini istedi.

GEREKLİ ÖNLEMLER ALINMADIKÇA ŞİDDET ARTACAK
Geçtiğimiz gün İstanbul Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi’nde hasta yakını 4 kişinin, hamile hemşire Gülhan D.’yi darp etmesine sağlık emekçileri tepkili. SES Eskişehir Şube Başkanı Birtürk Özkavak, hamile bir sağlık çalışanının tekmelenerek öldüresiye darp edildiğini belirterek, “Belki ülkenin birçok yerinde gerçekleşen buna benzer olaylardan bir tanesiydi. Basına yansıma şansı oldu. Çünkü artık şiddet o kadar yaygınlaştı ki büyük bir kısmı haber dahi olamıyor. İzlenen yanlış sağlık poltitkaları sonucunda Sağlık Emekçileri kitleler halinde şiddetin doğrudan hedefi haline getirildiler. Ve ne yazık ki gerekli önlemler alınmadıkça bu artarak devam edecek gibi görünüyor” dedi.

TEPKİ, KINAMAKTAN ÖTEYE GEÇMİYOR
Yeni vahşet haberleri duymak istemediklerini ifade eden Özkavak, şiddet olaylarına karşı yöneticilerin tepkisinin kınamak, esefle kınamak, şiddetle kınamak gibi kelimeler kullanmaktan öteye geçmediğini söyledi. Yöneticilerin bu tür olayları, sosyal medyada birkaç kınama mesajı ile sorumluluklarını üzerlerinden attıklarını düşündüklerini sözlerine ekleyen Özkavak şöyle konuştu:“Oysa bu konu öyle yaygınlaşıp derinleşti ki her gün her saat bir sağlık kurumundan buna benzer haberler gelmeye başladı. Bütün sağlık kurumlarında acillerden, polikliniklere, ASM’lerine kadar her yere sirayet eden bu kötücül durum cezasızlıktan tepkisizlikten beslenerek büyümeye emekçilerin hayatlarına kastetmeye devam ediyor. Bunu kabul etmek sessiz kalmak mümkün değildir. Buradan uyarıyoruz. Artık yeni vahşet haberleri duymak istemiyoruz. Herhangi birimizin şiddet haberlerine konu olmasını istemiyoruz. Sağlıkta Şiddeti Önleme Kanunu tekrar ele alınarak, cezalar ağırlaştırılmalı, şiddeti uygulayanın cezası ertelenmemelidir.Sağlık Ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası olarak süreci yakından takip ediyoruz. Sağlık emekçileri yalnız değildir. Şiddete uğrayan tüm arkadaşlarımızın yanındadır. Her türlü desteği vermeye hazırdır. Bütün arkadaşlarımıza sesleniyoruz nerede olursanız olun, hangi sendikaya üye olursanız olun, günün 24 saati bize ulaşabilirsiniz. Kapımız telefonlarımız gönlümüz size açıktır. Yalnız değilsiniz. Kimsesiz değilsiniz.”

Güvenilir Haber

Recent Posts

Ünlü iş adamını gündüz vakti aracında dövüp 100 bin dolarını gasbettiler.

Dün öğle saatlerinde D-100 Karayolu Beylikdüzü kesimi yan yolunda bulunan bir bankanın önünde yaşanan olayda,…

9 ay ago

Çevrecilerin zaferi: Akyaka İmar Planı Revizyonu iptal edildi

Muğla'nın Ula ilçesi Akyaka Mahallesi'nde geçen yıl Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından askıya çıkarılan 1/5000…

9 ay ago

Meral Akşener, Erdoğan’ı uyardı: Şamar yemenin taşlarını döşüyorlar

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, Uşak'ta kent merkezinde esnaf ziyaretlerinde bulundu. İsmet paşa Caddesi’nde…

9 ay ago

‘Kimse gelmeden önce Türkiye risk alarak bölgeye geldi’

Başkentteki Afrika Evi'nde "Afrikalı Kadınların Siyasetteki Rolü: Somali Örneği" konulu etkinliğe konuşmacı olarak katılan Salad,…

11 ay ago

Kadınlar istediği yerde inebilecek

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Yavaş, saat 19:00'dan sonra Ankara EGO otobüslerine binen kadınların artık istediği…

11 ay ago

TIR’ın açılan dorsesi üst geçide çarptı!

Alınan bilgiye göre, Engin K.'nin kullandığı TIR'ın açılan dorsesi D-100 kara yolu Edirne istikameti Mimaroba…

11 ay ago

This website uses cookies.